Добре дошли в моя уебсайт

Ропотамо

Едва на 50 км от Бургас, в непосредствена близост до Созопол и Приморско се намира една от неповторимите природни забележителности на България. Както повечето се досещат, говорим за резерват „Ропотамо“, обявен за такъв през 1940 г., а днес вече и със статут на национален парк. Освен с невероятно красивата си природа и разнообразен животински свят Ропотамо впечатлява посетителите със своята интригуваща история, както и с многобройните легенди, дълбоко скрити в заобикалящите го гори.
Самата река Ропотамо се е образувала от сливането на реките Росенска и Церовска, като за нейно начало се смята изворът на Церовска река в Cтранджанския рид Босна. Що се отнася до името на реката съществуват няколко версии за него. Според една от тях тя е кръстена на гръцката богиня „Ро“ (тичам) и „потамо“ река, която била толкова красива и пеела толкова очарователно, че успяла да убеди пирати да напуснат в мир района, вместо да го плячкосат. Друга пък твърди, че Ропотамо е съкратена форма на Калогеропотамос (от гр. „Калугерска река“). Определено най-впечатляващата легенда обаче е свързана с принцеса Ропотамо, чийто баща бил владетел на тези земи. Тя се влюбила в беден момък, когото царят не одобрявал. Затова двамата влюбени избягали и се скрили в една от крайбрежните пещери. Това обаче не попречило на царя и той изпратил стражите си след тях. Въпреки това девойката успяла да избави себе си и своя любим,  като използвала магическите си умения. Двойката се превърнала в кошута, момъкът – в елен, а царят от мъка по загубената си дъщеря кръстил красивата река, преминаваща през земите му, на нейно име – Ропотамо.
Ропотамо
Реката, с приблизителна дължина около 50 км, е дом  и на множество застрашени животински и растителни видове. Освен бозайниците (благороден елен, сърни, муфлони, видри и други) се смята, че на територията на резервата могат да бъдат наблюдавани около 226 вида птици. От тях 8 вида са глобално застрашени, а 70 са включени в Червената книга на България. Тук е местообитанието и на големия белоопашат орел, чийто размах на крилата може да достигне внушителните 2 метра. Що се отнася до флората, интересен неин представител е морският пелин – рядко растение, използвано в народната медицина за направата на лекарства срещу паразити.
Ропотамо
Друга част, която определено привлича вниманието на посетителите към резерват „Ропотамо“, е лиманът на самата река – там цари великолепно природно и животинско богатство, както и неописуемо спокойствие. Въпреки това може би най–популярната и търсена забележителност в резервата е мистичното скално образувание „Лъвска глава“, обявено за феномен през 1947 г. Природната забележителност представлява струпване на множество големи скални късове, които оформят образ в профил на лъвска глава и навярно са  предизвиквали и вдъхновявали човешкото въображение още от древността. По-голяма част от хората свързват посещението на природния феномен единствено с разходка с корабче по течението на реката, което заобикаля подножието му. Въпреки това ще ви представим и друг път, който дава началото си от местността Перла, известна с красивия си плаж и бившата резиденция на Тодор Живков, която се намира на територията й. Именно на около 2 км  по тесния асфалтиран  път, започващ оттам, се стига до отбивката за скалното тракийско светилище Беглик Таш (Бегликташ). Вместо да поемете в тази посока, тръгнете в  срещуположната по черния път. Неговото начало е белязано от  долмен, сътворен от древните траки преди близо 3000 г. и известен на малцина. Пътят минава през живописна гора и ще ви отведе до върха на интересния скален феномен.
Ропотамо
Ропотамо
                    Уикипедия
В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.